Z życia Fundacji

100 patronek na 100-lecie praw wyborczych kobiet.

100 patronek na 100-lecie praw wyborczych kobiet.

Tagi ,,,,

W 1918 roku polskie kobiety wywalczyły prawa wyborcze i stały się pełnoprawnymi obywatelkami. 

W 2018 roku Rada Miasta Poznania postanowiła uhonorować ten jubileusz deklarującą, że przez cały rok w nowych nazwach ulic, placów i skwerów upamiętniane będą kobiety. 

Obecnie w Poznaniu jest: 

• 588 ulic, placów i skwerów, których patronami są mężczyźni 

• 68 ulic, placów i skwerów, których patronkami są kobiety

• 10 ulic, placów i skwerów, którym patronują pary 

Kochamy PoznańUlicznik PoznańskiHerstoria warta poznania,ONEPoznanWielkopolski Kongres Kobiet postanowiły podjąć czynne działania zmierzające do uhonorowania w przestrzeni naszego miasta zasłużonych, a niesłusznie pomijanych bohaterek życia kulturalnego, politycznego, społecznego oraz takich, które po prostu na to zasługują.

Nasze wyzwanie to doprowadzenie do tego, by do końca 2018 roku patronkami było przynajmniej 100 kobiet. 

Zapraszamy do współpracy, popierania kobiecych patronek, składania wniosków, upowszechniania informacji o kandydatkach, niesamowitych kobietach, które warto przywrócić pamięci.

Dołączcie do naszego wydarzenia na facebooku — link znajdziecie tutaj. 

Skwer Trzech Tramwajarek pozytywnie zaopiniowany.

Skwer Trzech Tramwajarek pozytywnie zaopiniowany.

Tagi ,,,
Na początku tego roku zaproponowaliśmy, by w przestrzeni naszego miasta uczczono pamięć o bohaterkach Poznańskiego Czerwca ’56: Helenie Przybyłek, Stanisławie Sobańskiej i Marii Kapturskiej (ich tragiczne losy możecie poznać na naszym profilu Skwer Trzech Tramwajarek). 

Wczoraj Komisja Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowała nasz wniosek o nazwanie bezimiennego skweru na Jeżycach Skwerem Trzech Tramwajarek. 

Bardzo dziękujemy radnym za jednogłośnie to poparcie! 
Liczymy na przychylność radnych Rada Osiedla Jeżyce, a następnie radnych Miasto Poznań podczas Sesji Rady Miasta, na której odbędzie się ostateczne głosowanie nad tą propozycją nazewniczą. 

 

Bohaterki Czerwca ’56 — skwer Trzech Tramwajarek

Bohaterki Czerwca ’56 — skwer Trzech Tramwajarek

Tagi ,,,,

Niedawno pisaliśmy o upamiętnieniu wybitnych kobiet-literatek (tutaj), dzisiaj przedstawiamy jeszcze jeden istotny „kobiecy” projekt.

16 stycznia złożyliśmy wniosek o upamiętnienie na obszarze Jeżyc odważnych uczestniczek i tragicznych ofiar Poznańskiego Czerwca ’56:

• Heleny Przybyłek

• Stanisławy Sobańskiej

• Marii Kapturskiej

Są to nazwiska trzech tramwajarek, które przyszły na czele marszu, by stanąć przed gmachem UB z narodowymi flagami w rękach. Za ten patriotyczny czyn zapłaciły bardzo wysoką cenę.

O losach tych bohaterek i przebiegu dalszych działań dotyczących skweru poinformujemy Was na profilu Skwer Trzech Tramwajarek.

Lokalizacja skweru jak zwykle nie jest przypadkowa. Chcemy, by był to bezimienny skwer u zbiegu ul. Dąbrowskiego i ul. Kochanowskiego, niemal naprzeciw budynku ZUS, z którego 28 czerwca 1956 roku zrzucono urządzenia zagłuszające zagraniczne rozgłośnie. Tuż obok znajdowały się garaże UB, gdzie znaleziono martwego Romka Strzałkowskiego, nieopodal odsłonięto Pomnik Ofiar Powstania Poznańskiego, a kilkadziesiąt metrów dalej stoi dawny budynek UB, skąd padły strzały, które złamały życie trzech tramwajarek.

1 marca nasz wniosek będzie omawiany na posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki.

Czekamy na Waszą opinię w tej sprawie — dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o tym projekcie. 

dr Józef Granatowicz – zapomniany bohater Czerwca ’56

dr Józef Granatowicz – zapomniany bohater Czerwca ’56

Ważnym celem naszej fundacji jest przywracanie pamięci i upamiętnianie osób ważnych dla Poznania. Przykładem takich działań jest projekt uhonorowania Krystyny Feldman (więcej tutaj), czy Ferdinanda Focha (więcej tutaj). Nasz najnowszy wniosek związany jest z postacią doktora Józefa Granatowicza – wybitnego, odważnego i oddanego lekarza. Chcielibyśmy uczynić go patronem bezimiennego skweru u zbiegu ulic Jeżyckiej i Barzyńskiego – wniosek złożyliśmy 4 października br.

Czytaj dalej

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Życzymy, by zbliżające się Święta były okazją do oderwania się od codzienności,

spędzenia czasu w gronie rodzinnym oraz naładowania baterii na zbliżający się rok. 

 

Wesołych Świąt życzy cały zespół Fundacji.