Obchody 101. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na ul. Garbary!

27 grudnia, razem z Projekt Miś i Oberża Pod Dzwonkiem zorganizowaliśmy wydarzenie Obchody 101. rocznicy Powstania Wielkopolskiego na ul. Garbary!

Z okazji tegorocznej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego postanowiliśmy zorganizować wydarzenie o charakterze lokalnym, zapraszając do wspólnego świętowania ul. Garbary oraz jej przedsiębiorców.

W ramach wydarzenia wystroiliśmy ulicę w biało-czerwone kokardy narodowe i flagi, przygotowane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 3 w Luboniu. Dzięki uprzejmości właścicieli pobliskich lokali ozdobiliśmy także wystawy sklepowe. Z naszą pomocą restauracja Oberża pod Dzwonkiem zamieniła się w Powstańczą Prowianturę, która ugościła wszystkich zwiedzających darmowym poczęstunkiem – zupą Rumpuć oraz oraz słodkimi, biało-czerwonymi drożdżówkami, ufundowanymi przez Piekarnię-Cukiernię „Natura”. Dla dzieci została stworzona strefa animacji, gdzie były prowadzone zajęcia plastyczne przez Agnieszkę Ostrowską z Fundacji Stworzenia Pana Smolenia.

Na piętrze restauracji można było zobaczyć 2 wystawy okolicznościowe:
1) wystawę eksponatów powstańczych Marcina Nowakowskiego oraz powstańczy lazaret,
2) wystawę obrazów poznańskiej malarki, Izabelli Czarny (córki powstańca wielkopolskiego).

,a także ekspozycję Stowarzyszenie Miłośników Historii HUZAR.

Tego dnia w restauracji odbyły się również 2 prelekcje dr Pawła Cieliczko:

1) Matki Chrzestne Powstania Wielkopolskiego,
2) Zakochani w powstaniu (mecenas Aquanet S.A.)

Miłośników spacerów zaprosiliśmy na wycieczkę śladami powstania wielkopolskiego po Starym Mieście. Jej twórca, Przemysła Warkocki opowiedział o powstańczych tablicach i monumentach, a także poprowadził uczestników do nowo otwartej mini-galerii obrazów. Podczas wycieczki, wspólnie odśpiewano kilka pieśni patriotycznych.

Przez cały dzień po Starym Mieście chodziły „powstańcze patrole”, składające się z członków Grupy Rekonstrukcyjnej Fundacji Kochania Poznania. Tego dnia można było także zwiedzać schron na Chwaliszewie, dzięki uprzejmości Projekt Niepokorni.

Wśród gości pojawili się Panowie z Autopobabci 🚘 oraz Panie z projektu Siłaczki.

——————————————————-
Organizatorzy: Fundacja Kochania PoznaniaProjekt Miś i Oberża Pod Dzwonkiem

Partnerzy:
Aquanet SA
FotoFace – justisza
Projekt Niepokorni
Autopobabci
ORZO people-music-nature Poznań
Pastwisko Garbary
Fundacja Stworzenia Pana Smolenia
Szkoła Podstawowa nr 3 w Luboniu
Astra – Klub Odkrywców Dobrego Smaku
Krzysztof Kłoskowski Fort Va Poznań
Stowarzyszenie „Towarzystwo Jazdy Polskiej i Tradycji Sarmackich”

Specjalne podziękowania dla Gospodarstwo Rolno-Warzywne Szymon Bednarek za podarowanie warzyw na zupę-poczęstunek.