Odziane w historię. Dzień Kobiet w Muzeum Historii Ubioru

Z okazji tegorocznego dnia kobiet spotkaliśmy się z poznańskimi rekonstruktorkami! Panie zaprezentowały własnoręcznie zrobione stroje i akcesoria, przeprowadziły pokazy, a także opowiedziały o swoich doświadczeniach, związanych z rekonstrukcją historyczną.

Dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy wiele atrakcji! Rekonstruktorki podczas panelu dyskusyjnego zdradziły, jak przygotowują się do swoich ról, skąd biorą inspiracje, a także, w jaki sposób rekonstrukcja historyczna wpływa na ich relacje rodzinne. W trakcie prelekcji zaprezentowały techniki przygotowywania haftów na kostiumach i akcesoriach z różnych okresów, a także zaprosiły do wspólnego wyszywania — każdy ze słuchaczy mógł zaznaczyć swoją obecność na pamiątkowym materiale. Goście otrzymali także bezpłatny numer specjalnego wydania „Gońca Poznańskiego” Fundacji Kochania Poznania.

W Muzeum Historii Ubioru ugościły nas członkinie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Krynolina” Katarzyna Staciwa i Alicja Mochocka, które opowiedziały gościom o prezentowanej wystawie bielizny z XIX i XX wieku.

Był to czas niesamowitych spotkań oraz wspólnych rozmów, w których trakcie mogliśmy posłuchać ciekawych anegdot, cennych wskazówek oraz opowieści, zdradzających kulisy pracy rekonstruktorek.

Udział we wszystkich atrakcjach był bezpłatny.

W panelu dyskusyjnym wzięły udział:Katarzyny Staciwa i Alicji Mochockiej (Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Krynolina”) Moniki Warchalewskiej (Projekt Miś), Anny Wilczyńskiej, Krystyny Jasiczak, Agnieszki Ostrowskiej (www.agaostrowska.com) oraz Magdaleny Antolczyk (Studenckie Koło Literacko-Teatralne „Dygresja”).

Podczas wydarzenia studentki z Koła Literacko-Teatralnego „Dygresja” wcieliły się w postaci znanych polek — Tamary Łempickiej, Zofii Nałkowskiej, Wandy Rutkiewicz oraz Marii Skłodowskiej-Curie.

Pokazy warsztatowe przeprowadziła Krystyna Jasiczak, Agnieszka Ostrowska i Maria Wielebska.