Poznański Czerwiec’56
Pamięć o lokalnych bohaterach wciąż żywa!

Walczyli o sprawiedliwość i godność. Ich odwaga i niezłomna postawa stała się motywem graffiti, namalowanego przez wielkopolską młodzież.

Fundacja Kochania Poznania już po raz drugi została mecenasem projektu artystycznego HARCART, organizowanego przez 93 Poznańską Drużynę Wędrowniczą. W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 harcerzy należących do Chorągwi Wielkopolskiej ZHP.

Młodzież przygotowała serię plakatów w symboliczny sposób ukazujących robotniczy bunt. Wyeksponowany w pracach kolor czerwony symbolizuje krew, jaka polała się w tych tragicznych chwilach na ulice Poznania.

 

 

Czym jest HARCART?

Inicjatywa zapoczątkowana przez poznańskich harcerzy, łączy w sobie sztukę z przekazywaniem wiedzy historycznej naszego regionu. Uczestnicy mogą się w niej wyrazić artystycznie,,, malując” historię za pomocą farb w sprayu, tworząc sztukę uliczną.


Poznański Czerwiec ’56 to jedno z kluczowych wydarzeń, które rozegrały się w Wielkopolsce. O znaczeniu robotniczego buntu mówi w materiałach edukacyjnych dra Paweł Cieliczko, prezes Fundacji Kochania Poznania:

Czarny czwartek 28 czerwca 1956 roku to przełomowa data w historii Polski Ludowej. Tego dnia poznaniacy uznali, że mają już dość biedy, kłamstw, niespełnionych obietnic i codziennych upokorzeń. Nie chcieli dłużej posłusznie klaskać na masówkach, ani tylko
szeptem krytykować towarzyszy. Przełamali swój strach, porzucili stanowiska pracy i wyszli na ulice miasta.

Szary tłum zmęczonych ludzi rozlał się po Poznaniu. Dopiero wtedy zobaczyli,
jak wielu ich jest, zrozumieli, że nie są pojedynczymi, samotnymi pionkami i poczuli,
że racja jest po ich stronie. Decydenci dostrzegli coś więcej – potężną siłę robotniczego
buntu, w obliczu której sekretarze i dyrektorzy pospiesznie opuścili miasto.
Od tego dnia nic w Polsce nie było takie samo, już nigdy ludzie nie byli tak upodlani, a władza
już nigdy nie czuła się tak bezkarnie.

Materiały edukacyjne przygotowane przez naszą fundację dostępne są do pobrania tutaj:

POBIERZ: Poznański Czerwiec 1956 – materiał edukacyjny