Poznańskie Legendy na największym Festiwalu Fantastyki w Polsce!

Wśród tegorocznych organizatorów Festiwalu Pyrkon znalazła się Fundacja Kochania Poznania, która w ramach projektu Poznańskie Legendy opowiadała legendarne dzieje naszego miasta!

W dniach 26-28 kwietnia na Międzynarodowe Targi Poznańskie przybyło ponad 50 tysięcy  miłośników fantazy z Polski i zagranicy. Wśród festiwalowiczów można było spotkać wielu rodzimych poznaniaków, znających legendy o Poznaniu oraz mnóstwo osób, które dopiero co poznawały te opowieści — w wiosce Poznańskich Legend stworzono przestrzeń przyjazną dla obu tych grup!

Fantastyczna wioska pełna legendarnych postaci!

W pawilonie 7A na MTP przygotowano kilkanaście tzw. „fantastycznych wiosek”, czyli interaktywnych przestrzeni wypełnionych licznymi atrakcjami, związanymi z ogólno pojętą fantastyką. Wśród miejsc przybliżających tolkienowskie opowieści, historie wikingów, czy motywy popularnych gier i seriali, znajdowała się wioska ukazująca świat legendarnych opowieści o Poznaniu i Wielkopolsce! W jej wnętrzu na uczestników festiwalu czekało wiele wyjątkowych pokazów, warsztatów, degustacji i konkurów, związanych z legendami. Wszystkie te atrakcje były prowadzone przez bohaterów żywcem wyjętych z mitycznych opowieści.

Każdy z zainteresowanych mógł porozmawiać z prasłowiańskim władcą Lechem, krawcem Chwaliszewą, świętym Marcinem, właścicielka najsłynniejszych koziołków w Polsce — Maciejową, poznańskim gawędziarzem Starym Marychem, tragicznie zmarłą księżniczką Ludgardą oraz księciem Przemysłem II. Bohaterowie legend opowiadali swoje historię,
a także zachęcali do wielu zabaw i aktywności, dedykowanych zarówno starszym, jak i młodszym uczestnikom wydarzenia.

W ramach wioski postawiono kilka legendarnych stanowisk z mnóstwem atrakcji!

W warsztacie krawca Chwaliszewy przez cały czas odbywały się zajęcia z szycia sakiewek, a sam krawiec w trakcie pracy zdradzał szczegóły swojego rzemiosła.

W piekarni stworzonej przez rogalemarcinskie.pl można było przyglądać się pracy profesjonalnych piekarzy, a nawet samemu spróbować się w ich fachu! Oczywiście dla wszystkich chętnych została przeprowadzona degustacja tradycyjnych rogali.

W zagrodzie Maciejowej każdy śmiałek otrzymał wskazówki niezbędne do wyruszenia w pogoń za poznańskimi koziołkami. W nagrodę za odnalezienie Pyrka i Tyrka otrzymywali upominki, ufundowane przez Poznański Szlak Legend dla Dzieci (stworzony przez Bramę Poznania).

Festiwalowicze gotowi stanąć przed majestatem księcia Przemysła II i księżniczki Ludgardy mogli przybyć na audiencję do sali tronowej. Ci, którzy zapragnęli ręki księżniczki musieli stanąć do walki w turnieju rycerskim na śmierć i życie! Wieczorem, gdy wioska powoli szykowała się do snu kilkoro śmiałków podjęło próbę rozwikłania zagadki śmierci księżniczki w sesji RPG, prowadzonej przez mistrza gry Bartłomieja Andrzejewskiego.

Przy ratuszu stał Stary Marych, który zachęcał do udziału w quizie wiedzy o poznańskich legendach. Dla szczęśliwych zwycięzców czekały przypinki miłośników Poznańskich Legend oraz upominki ufundowane przez Koleje Wielkopolskie sp. z o.o.

W wiosce prasłowiańskiej pierwsi mieszkańcy naszych ziem opowiadali o swoich zwyczajach, wierzeniach, kulturze i sztuce. Każdy kto chciał, mógł przebrać się w strój z epoki oraz elementy zbroi i spróbować swych sił w walce na miecze. Dla chętnych były także prowadzone warsztaty o instrumentach muzycznych i technice białego śpiewu.

Codziennie rano Oberża pod dzwonkiem witała tłumy ciepłym żurkiem, którego legendarny smak był na ustach wszystkich zebranych.

W ostatnim dniu festiwalu dociekliwi mogli wziąć udział w prelekcji przeprowadzonej przez dr Pawła Cieliczko, pomysłodawcy projektu Poznańskie Legendy, autora bloga poznanskielegendy.pl

Arena i sesja RPG

W drugi dzień festiwalu na arenie, znajdującej się w centralnym punkcie hali, odbył się turniej rycerski o rękę księżniczki Ludgardy! Walki wybranych śmiałków poprzedził pochód i pokazy Drużyny Piastowskiej Medvedis oraz Bractwa Wojowników KRUKI. W role książęcej pary wcielili się rekonstruktora Monika Warchalewska oraz aktor Paweł Sakowski (Teatr u Przyjaciół).  Legendarną narrację całego wydarzenia prowadził Herold, którego postać odgrywał rekonstruktor Przemysław Warkocki, z kolei turniejowe rozgrywki moderował rekonstruktor  Sebastian Sierka.

Wieczorem na terenie wioski odbyła się sesja RPG rozgrywana według autorskiego scenariusza Bartłomieja Andrzejewskiego na motywach poznańskich legend, opowiedzianych przez dr Pawła Cieliczko (blog poznanskielegendy.pl).

Wioska została stworzona przez Fundację Kochania Poznania we współpracy z restauracją Oberża pod dzwonkiemorganizatorem eventów Zajafkapiekarnią rogalemarcinskie.plStowarzyszeniem SAMI SWOI Niepełnosprawni w Mosinie oraz Parada usługi hotelarskie sp. z o.o.

Nagrody do licznych konkursów ufundował Poznański Szlak Legend dla dzieci, Wydawnictwo Druga Strona Poznania oraz Koleje Wielkopolskie sp. z o.o.

Wydarzenie zostało uwiecznione przez fotografkę Justynę Szadkowską oraz twórcę video Łukasza Budzyńskiego.

Zapraszamy na nasze strony na Facebooku:

facebook.com/PoznanskieLegendy

facebook.com/FundacjaKochaniaPoznania