Żywa lekcja historii

19 października 2018 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w „Żywej Lekcji Historii” w Szkole Podstawowej nr 78 w Poznaniu.

Na spotkanie z uczniami przybyli członkowie grupy rekonstrukcji cywilno militarnej  Semper Fidelis,   pod przewodnictwem Sergiusz Myszograj. Rekonstruktorzy ubrani w oryginalne stroje z minionych czasów wprowadzili młodych słuchaczy w klimat trudnej, ale i niezmiernie ciekawej historii Polski, dotyczącej powstania wielkopolskiego, powstania poznańskiego i warszawskiego.

Dzieci mogły posłuchać relacji z wydarzeń, które rozgrywały się w trakcie Poznańskiego Czerwca ’56 opowiadanej przez  kombatantkę Aleksandrę Avana Banasiak. Natomiast na temat powstania wielkopolskiego opowiadał dr  Paweł Cieliczko, historyk oraz znawca dziejów miasta Poznania.

Było to pierwsze tego typu wydarzenie, tłumaczone na język migowy! Dzięki Michalinie Kentzer uczniowie słabosłyszący lub niesłyszący mogli uczestniczyć w poznawaniu naszej historii.

Uczniowie mogły obejrzeć bogatą w eksponaty wystawę, dotyczącą powstania wielkopolskiego i Ignacego Paderewskiego. Dodatkową atrakcją była również możliwość zobaczenia z bliska wielu militarów.