Pomniki Powstania Wielkopolskiego

Pomnik Powstańców Wielkopolskich

Pomnik Powstańców Wielkopolskich

Tagi ,

Ten monumentalny, górujący nad otoczeniem pomnik zrośnie się szybko w świadomości mieszkańców Poznania z panoramą miasta. Minie zaledwie kilka lat i wszystkim, nawet tym, którzy nadawali mu kształt, będzie się wydawało, że pomnik powstańców wielkopolskich zawsze istniał i że zawsze przy zbiegu ulic Marchlewskiego i Gwardii Ludowej zdobił centrum miasta, upamiętniając zbrojny i zwycięski poryw ludu wielkopolskiego. Po upływie pewnego czasu trudno nawet będzie wyobrazić sobie, że przez blisko pół wieku nie było w Poznaniu pomnika poświęconego pamięci i tradycjom Powstania Wielkopolskiego.

 

Czytaj dalej

Pomnik 15 Pułku Ułanów

Pomnik 15 Pułku Ułanów

Tagi ,

Poznański pułk ułanów to najbardziej poznańska jednostka wojskowa. Sformowany został w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego jako oddział Strzelców Konnych Straży Poznańskiej, składający się z poznaniaków doświadczonych na polach bitew I wojny światowej oraz młodzieży, wkrótce rozrósł się na tyle, że przyjął nazwę 1 pułku Ułanów Wielkopolskich. Obecną nazwę pułk przyjął po podporządkowaniu wojska wielkopolskiego Naczelnikowi Państwa Józefowi Piłsudskiego, wówczas jego dowódcą został ppłk Władysław Anders, a fakt dopisania w nazwie miasta powstania i stacjonowania pułku był wynikiem osobistego listu prezydenta Poznania Jarogniewa Drwęskiego do Marszałka Piłsudskiego.

Czytaj dalej

Pomnik Harcerzy na Malcie

Pomnik Harcerzy na Malcie

Tagi ,

Powstanie pomnika Harcerzy na Malcie było zrealizowanym elementem znacznie szerszej koncepcji – stworzenia Parku Narodowego na Malcie, którego najważniejszym celem miał być Kopiec Wolności. Sypanie kopca rozpoczęto uroczyście w dniu 3 maja 1919 roku i zakończono w 1922 roku. Kolejnym etapem miało być wzniesienie Pomnika Harcerzy, a kamień węgielny pod ten obelisk wkopano w 1923 roku. Monument ufundowany został przed wojną przez poznańskich skautów, a jego intencją było upamiętnienie wielkopolskich harcerzy, którzy polegli w walkach o niepodległość w latach 1918-1920.

Czytaj dalej

Kopiec Wolności

Kopiec Wolności

Tagi ,

Na początku 2016 roku władze Poznania – ustami pierwszego wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego – zapowiedziały, że w dokończenie prac związanych z odbudową Kopca Wolności nad Jeziorem Maltańskim, tak aby obiekt gotowy był na uroczyste obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Czas to najwyższy, bo działania zmierzające do odtworzenia kopca trwają już grubo ponad 40 lat, podczas gdy w trudnych czasach po odzyskaniu niepodległości z jego usypaniem uporano się w 3 lata.

Czytaj dalej