Nowe patronki poznańskich ulic! 10 z inicjatywy Fundacji Kochania Poznania

W lutym złożyliśmy wniosek o uhonorowanie 19 wybitnych kobiet-literatek, nadając ich imiona ulicom na terenie Strzeszyna Literackiego. 10 lipca 2018 roku radni zagłosowali za 10 naszymi propozycjami.

Oto lista patronek, które otrzymały swoje ulice:

 1. Ludwika Dobrzyńska-Rybicka
 2. Anna Memorata
 3. Papusza
 4. Emma Puffke
 5. Jadwiga Żylińska
 6. Alicja Iwańska
 7. Ida Fink
 8. Lucyna Sieciechowiczowa
 9. Monika Gruchmanowa
 10. Jadwiga Badowska-Muszyńska

W 2018 roku obchodzimy setną rocznicę nadania praw wyborczych polskim kobietom. Dla uhonorowania tego jubileuszu, Rada Miasto Poznań przyjęła uchwałę wskazującą, by w bieżącym roku w szczególny sposób pamiętać o kobietach i czynić je patronkami poznańskich ulic, placów i skwerów.

Do złożenia wniosku zmotywowały nas jeszcze dwa powody:

 • idea ta wpisuje się doskonale zarówno w dotychczasową koncepcję nazewniczą przyjętą dla całego tzw. Strzeszyna Literackiego, jak również – w stuletnią już niemal – poznańską tradycję nazewniczą, nakazującą nazywanie określonych obszarów miasta jednorodnymi typami nazw, dzięki czemu mamy ulice malarzy na Górnym Łazarzu, ulice literatów na Jeżycach, czy ulice generałów na Wildzie.
 • znamienne jest, że w wielu rejonach miasta znajdują się takie kompleksy ulic, których patronami są wyłącznie mężczyźni, nie ma natomiast żadnego przypadku, by przestrzeni miejskiej Poznania patronowała grupa kobiet. Strzeszyn Literacki ma być pierwszym obszarem w naszym mieście, gdzie jako patronki pojawi się grupa zasłużonych dla naszego miasta kobiet.

Kalendarium – przebieg działań:

 • luty 2018 roku złożenie wniosku o uczynienie 19 wybitnych literatek patronkami ulic, znajdujących się na poznańskim Strzeszynie Literackim,
 • 5 lipca 2018 roku Komisja Kultury i Nauki pozytywnie zaopiniowała 10 zaproponowanych przez nas patronek,
 • 10 lipca 2018 radni na posiedzeniu Sesji Rady Miasta Poznania zagłosowali za uczynieniem 10 zaproponowanych przez nas kobiet patronkami ulic.

Historie tych niezwykłych kobiet opowiemy już niedługo na naszym profilu Ulicznik Poznański.

Media o naszej inicjatywie:

 • miastopoznaj, 16 KOBIET PATRONKAMI ULIC W POZNANIUlink
 • Onet POZNAŃ, Poznańskie ulice mają aż 16 nowych patronek. Wśród nich pisarki i błogosławione, link
 • ESKA INFO Poznań, 16 nowych ulic w Poznaniu. Każda z nich nosi imię znanej kobiety!link