Marszałek Ferdynand Foch patronem poznańskiego skweru.

Marszałek Ferdynand Foch patronem poznańskiego skweru.

Opublikowany w Z życia Fundacji Tagi ,,

Poznańscy radni dnia 7 listopada 2017 roku, w trakcie Sesji Rady Miasta Poznania, jednogłośnie uchwalili projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy placu Stanisława Wyspiańskiego na skwer imienia Ferdynanda Focha.

Marszałek Ferdinand Foch to ważna postać dla Poznania i poznaniaków, która przyczyniła się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego – w 1919 roku zapowiedział, że jeśli wojska niemieckie ruszą przeciwko powstańcom wielkopolskim, to armia francuska zaatakuje Niemcy. 

Lokalizacja skweru nie jest przypadkowa: 

  • skwer znajduje się w pobliżu ulicy Głogowskiej, której w latach 1929-1939 patronował marszałek,
  • przylega do willi Radio Poznań, w której w okresie międzywojennym znajdowała się siedziba konsulatu Francji, gdzie goszczono Focha podczas jego wizyty w Poznaniu,
  • graniczy z parkiem, któremu patronuje prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson – drugi cudzoziemiec, który przysłużył się odrodzeniu Polski po zakończeniu pierwszej wojny światowej. 

Ponadto plac Wyspiańskiego jest miejscem bezadresowym i poza wymianą jednej tabliczki, zmiana nie będzie generowała żadnych kosztów ani problemów, np. zmian dowodów osobistych, czy siedzib firm.

Projekt uchwały powstał na wniosek naszej fundacji oraz Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. 

Więcej o projekcie znajdziecie tutaj.

Komentarze