NASZE PROJEKTY

DZIAŁAMY Z MIŁOŚCI DO POZNANIA Poznań jest miastem, o którym sporo się mówi, ale wciąż jest jeszcze wiele do opowiedzenia…  
W popularyzacji wiedzy o historii Poznania i Wielkopolski pomagają nam nowe media. To dzięki nim docieramy do szerokiego grona odbiorców: 

  • publikujemy artykuły w lokalnych serwisach internetowych,  
  • tworzymy podcasty edukacyjne i ebooki dla młodzieży,  
  • budujemy w social media społeczność zainteresowaną naszą działalnością,  
  • produkujemy filmy krótkometrażowe,  
  • wydajemy znaczki oraz kartki pocztowe upamiętniające wielkopolskich bohaterów.  

W naszych działaniach istotną rolę odgrywają publikacje drukowane w prasie, broszury edukacyjne oraz książki opowiadające o Poznaniu i ludziach ważnych z historycznej perspektywy miasta.  
Nasze artykuły pojawiały się m.in. łamach Pulsu Poznania, Poznanianki, Kobiety Wartej Poznania, My 50+, My 60+, Uczyć lepiej oraz Informatora Kulturalno-Społecznego IKS. Nasze publikacje to zarówno książki:  

  • Zakochani w powstaniu, Trzy Tramwajarki, Czerwcowe ulice. Ulicznik poznański, Historia Grupy MTP (6 tomów), Legenda o poznańskich koziołkach (activity book).  
  • jak i okazjonalne krótsze formy:  jednodniówki, czyli gazety stylizowanej na daną epokę, przybliżającej najważniejsze informacje dotyczące rekonstruowanego wydarzenia, drukowane broszury edukacyjne rozdawane   w wielu miejscach związanych z kulturą i turystyką m.in. w Centrum Informacji Miejskiej Poznań, Muzeum Narodowym w Poznaniu, a także w Bramie Poznani, mapy, słowniczki i śpiewniki.  

Chcemy, aby nasze działania przynosiły trwały efekt i zapisywały się w przestrzeni Poznania oraz pamięci jego mieszkańców. Dlatego od samego początku, jednym z naszych kluczowych zadań jest upamiętnianie — często zapomnianych — poznańskich bohaterów w przestrzeni miejskiej. Proces ten obejmuje złożenie wniosku nazewniczego, tworzenie materiałów edukacyjnych związanych z upamiętnianą postacią oraz organizowanie uroczystej inauguracji.  Wśród patronów poznańskich skwerów upamiętnieni z inicjatywny naszej fundacji zostali m.in. marszałek Ferdynand Foch, dr Józef Granatowicz, Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i 
Maria Kapturska, czy profesor Maria Paradowska. Organizujemy wydarzenia przybliżające wiedzę historyczną w przystępny i aktywizujący sposób – organizujemy żywe lekcje historii oraz rocznicowe rekonstrukcje. Odtwarzamy wydarzenia z istotnych momentów lokalnej historii, przeprowadzamy prelekcje, wystawy oraz szereg animacji. Przy okazji każdego wydarzenia przygotowujemy materiały edukacyjnej, rozdawane gościom bezpłatnie.  W ramach naszej działalności oferujemy także współpracę z zakresu projektów społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR).  Dotychczas realizowaliśmy projekty związane z powstaniem wielkopolskim, powstaniem warszawskim, Poznańskim Czerwcem ’56, poznańskimi legendami oraz 100-leciem powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

WSPÓLNA SPRAWA '44
ULICZNIK POZNAŃSKI
POZNAŃSKIE LEGENDY
POMNIKI POZNANIA