Poznańskie literatki: Joanna Olech

Poznańskie literatki: Joanna Olech

Opublikowany w Herstoria warta Poznania, Poznańskie literatki Tagi ,,

JOANNA OLECH — polska graficzka, autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Za napisanymi przez Joannę Olech książkami przepadają nie tylko dzieci, ale także dorośli. Nad „Dynastią Miziołków” można zaśmiewać się do łez. Nic dziwnego, że ta rodzinna, ciepła i dowcipna książka została nagrodzona w 1995 r. Nagrodą im. Kornela Makuszyńskiego, a w 1996 r. okrzyknięto ją Bestsellerem Roku wśród książek dla dzieci.

Skąd przezwisko dwunastoletniego Miziołka? Jako dwuletni maluch przekręcił jedno ze słów w rymowance: „Aniołek, Miziołek, róża, balia”. I tak zostało. Obserwujemy go głównie w relacjach z nielubiącym gotować Mamiszonem (mama, a to chodząca na jogę, a to poddająca się sugestiom ciekawej cioci żywiącej się strawą wysokokaloryczną na zmianę ze środkiem odchudzającym), Papiszonem (z jego nieodłącznym komputerem), Kaszydłem (czteroletnia siostra), Małym Potworem (Anna Klementyna Natalia, najmłodsza z familii), Ogryzkiem (szczurem) oraz kolegami (Kuczmierowski, Fifa, Piroman, Klakson). W fabułę zaplątały się też dziewczyny… (Patrycja, Beata i Buba).

Miziołek nie szczędzi ironicznych uwag na swoich kartkach z dziennika lub listach, z których składa się książka Olech. Poznajemy dylematy dwunastolatka, czasem strojącego żarty, czasem pogrążającego się w zadumie. Ćwiczy pióro i charakter. Jego rodzina wiedzie spokojne, ale ciekawe życie. Niełatwo zostać jego autorytetem, wypracował sobie cnotę podejrzliwości i wysoko ceni własne żarty. Ba, to wirtuoz wyśmienitej, niedotkliwej kpiny.

Perypetie dynastii Miziołka poznawali najpierw czytelnicy „Świata Młodych”, gdzie w 1993 r. Olech drukowała kolejne odcinki z rysunkami Magdy Jasny. Książka, z jej własnymi ilustracjami, ukazała się rok później, została wznowiona w 2009 r. Jest także dostępna dla niewidomych czytelników w alfabecie Braille’a. Kolejna część losów dynastii ukazała się pod tytułem Trudne słówka (2002).

Źródło: Joanna Roszak, Poznański Przewodnik Literacki 
Portret: Agnieszka Zaprzalska

Komentarze