Ulicznik Poznański

Ulicznik Poznański

Ulicznik poznański to projekt wydawniczy polegający na stworzeniu serii publikacji, dzięki której mieszkańcy naszego miasta w szybki i przyjemny sposób będą mogli dowiedzieć się więcej o postaciach, których nazwiska patronujące poznańskim ulicom, placom, osiedlom, skwerom czy mostom mijają każdego dnia.

Być może trudno w to uwierzyć, ale już ponad siedemset kobiet i mężczyzn zostało imiennymi opiekunami różnych miejsc naszej przestrzeni miejskiej. A były to osoby ważne, fascynujące i… lubiane, skoro zasłużyły na tak pięknie okazaną wdzięczność poznaniaków. Niestety dziś często nie pamiętamy, kim byli patroni naszych ulic. Znamy kilka faktów z życia tych bardziej znanych postaci, ale wielu z nich kojarzymy w zasadzie wyłącznie z miejską topografią. Nasz projekt ma to zmienić i przywrócić należną pamięć o tych, : których poprzednie pokolenia poznaniaków wyniosły na miejskie tablice.

Wstępem do tego projektu jest strona internetowa ulicznikpoznanski.pl, na której zamieściliśmy portrety patronek i patronów w ramkach stylizowanych na poznańskie tabliczki uliczne. Dzieje tych postaci, a zwłaszcza poznańskie wątki ich losów, opowiedziane zostaną w esejach biograficznych. Nierzadko osoby te budziły silne – pozytywne lub kontrowersyjne – emocje także po swej śmierci, dlatego napiszemy także o ich „żywotach pośmiertnych”.

Ulicznik poznański wydany zostanie w formie dwunastu książek. Osiem spośród nich opowiadało będzie o współczesnych patronach naszych ulic:

 • Ulicznik poznański. Stare Miasto. (Stare Miasto)
 • Ulicznik poznański. Śródka i Nowe Miasto. ( Żegrze, Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Chartowo, Główna, Głuszyna, Krzesiny-Pokrzywno-Garaszewo, Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Rataje, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Warszawskie-Pomet-Maltańskie)
 • Ulicznik poznański. (Świerczewo, Wilda, Zielony Dębiec)
 • Ulicznik poznański. Grunwald. (Grunwald, Junikowo, Ławica, Kwiatowe)
 • Ulicznik poznański. Łazarz i Górczyn. (Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Św. Łazarz)
 • Ulicznik poznański. Jeżyce. (Jeżyce, Winiary, Ogrody, Sołacz, Wola)
 • Ulicznik poznański. Strzeszyn i Podolany. (Strzeszyn, Kiekrz, Podolany, Krzyżowniki-Smochowice)
 • Ulicznik poznański. Poznań Północ. (Winogrady, Morasko-Radojewo, Naramowice, Umultowo, Jana III Sobieskiego i Marysieńki, Piątkowo)

Cztery pozostałe książki opowiadały będą o postaciach, które patronowały poznańskim ulicom w przeszłości:

 • Ulicznik poznański. Zabór pruski.
 • Ulicznik poznański. Polska międzywojenna.
 • Ulicznik poznański. III Rzesza.
 • Ulicznik poznański. Polska Ludowa.

Celem projektu jest sprawienie, by poznańskie tabliczki uliczne przestały znaczyć tyle, co znaki drogowe, pomagające jedynie poruszać się w miejskiej przestrzeni, ale by przypominały o osobach, które żyły niegdyś w naszym mieście, które przechadzały się tymi samymi ulicami, co dzisiaj my – nawet jeśli inaczej wówczas nazwanymi. Pragniemy, by osoby z tych tabliczek stały się znanymi i rozpoznawalnymi „mieszkańcami” naszego miasta.