Bimbą w historię: Pamiętamy o
tramwajarkach!

25 listopada 2019 roku uczciliśmy Dzień Tramwajarza oraz rocznicę inauguracji Skweru Trzech Tramwajarek!

Helena Przybyłek, Stanisława Sobańska i Maria Kapturska to trzy tramwajarki, które 28 czerwca 1956 roku szły na czele marszu, niosąc biało-czerwoną flagę. W listopadzie 2018 roku Fundacja Kochania Poznania uhonorowała te odważne uczestniczek i tragiczne ofiar Poznańskiego Czerwca skwerem oraz tablicą w przestrzeni miasta (link do artykułu). Dzisiaj w ramach krótkiej uroczystości na skwerze Trzech Tramwajarek, ponownie oddaliśmy hołd naszym bohaterkom.

Wydarzenie rozpoczęło się od odczytania fragmentu wspomnieć jednej z tramwajarek – Stanisławy Sobańskiej – przez Monikę Warchalewska z Projektu Miś. Później dr Paweł Cieliczko, fundator naszej fundacji, złożył kwiaty pod tablicą pamiątkową. Na zakończenie członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej Fundacji Kochania Poznania wznieśli biało-czerwoną flagę i w symbolicznym pochodzie wyruszyli do centrum miasta, gdzie przeprowadzali inscenizacje historyczne. Uroczystość na skwerze poprowadził Przemysław Warkocki.

Nasza grupa spotkała się także z Wiceprezydentem Miasta Poznania, Panem Mariuszem Wiśniewskim, aby wręczyć mu egzemplarz książeczki Trzy Tramwajarki wydany w ramach projektu nazewniczego fundacji.

Bimbą w historię

Wydarzenie Pamiętamy o tramwajarkach! to kolejna odsłona akcji Bimbą w historię. Jej celem jest przypominanie o najważniejszych wydarzeniach historii naszego regionu poprzez outdoorowe inscenizacje w przestrzeni Poznania. Cykl akcji został zainicjowany w 2018 roku, kiedy we współpracy z Grupą Rekonstrukcjo-Cywilno- Militarną Semper Fidelis, zorganizowaliśmy  wydarzenie z okazji 62 rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56.

Bimbą w historię: Pamiętamy o tramwajarkach! Szukajcie nas na mieście Fundacja Kochania Poznania Projekt Miś

Organizatorzy: Fundacja Kochania Poznania, Projekt Miś
Partner: MPK Poznań Sp. z o.o.